Rogaliki z jabłkami, orzechami i marchewką
Delikatne, kruche z zewnątrz i mięciutkie w środku rogaliki z dodatkiem jabłek, orzechów włoskich oraz... marchewki. Te małe cudeńka z pewnością zachwycą każde podniebienie swoim niepowtarzalnym smakiem i aromatem cynamonu.
Ich receptura jest bardzo popularna na blogach pochodzenia arabskiego. Ten przepis miałam wyszukany i zapisany w swoich zasobach chyba od 4 lat, ale ciągle, z różnych powodów - przekładałam jego realizację. W tym roku, nie było opcji - żebym go w końcu nie wypróbowała :)
Ciasteczka zdecydowanie najlepiej smakują zaraz po upieczeniu i lekkim przestudzeniu. Ze względu na wilgotne nadzienie, następnego dnia tracą swoją chrupkość. Ale wystarczy je wtedy ponownie wstawić do rozgrzanego piekarnika na 5-8 minut i znowu będą jak świeżo upieczone.
Polecam te rogaliki na każdą okazję - od miłego wieczoru przy filiżance herbaty, aż po święta w rodzinnym gronie.
- 450 g mąki pszennej
- 110 g drobnego cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 120 g masła (miękkiego)
- 3 łyżki oleju
- 100 ml jogurtu
- 1 jajko
- kilka kropli ekstraktu z wanilii
Farsz do rogalików:
- 3 duże jabłka (np. szara reneta)
- 1 marchewka
- 1 łyżka rodzynek (opcjonalnie)
- 4 łyżki posiekanych orzechów włoskich
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1½ łyżki cukru
Dodatkowo:
- cukier puder do posypania
Zaczynamy od przygotowania farszu. Jabłka i marchewkę obrać. Jabłka zetrzeć na tarce o grubych oczkach, a marchewkę na tarce o drobnych oczkach. Na dno rondelka wsypać cukier, chwilę podgrzać i wsypać jabłka, marchewkę i drobno pokrojone rodzynki. Podsmażać kilka minut, cały czas mieszając. Jabłka powinny lekko zmięknąć, a marchewka pozostać dosyć jędrna. Jeżeli mamy jabłka z małą ilością soku, można dodać odrobinę wody, aby jabłka się nie przypaliły. Dosypać orzechy i cynamon. Wymieszać i odstawić do ostudzenia.
Przygotować dużą blachę i wyłożyć ją papierem do pieczenia.
Miękkie masło pokroić na kawałki, przełożyć do miski, dodać cukier i przy pomocy miksera ucierać przez około 3 minuty. Dodać olej, jajko, 100 ml jogurtu i dalej ubijać do połączenia składników. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem oraz ekstrakt waniliowy, następnie ręcznie lub z pomocą miksera z końcówkami typu hak, zagnieść miękkie ciasto.
Jeżeli ciasto wychodzi zbyt twarde, można dodać odrobinę więcej jogurtu.
Piekarnik rozgrzać do temp. 175°C (grzanie góra-dół).
Ciasto podzielić na dwie części. Pierwszą rozwałkować na blacie podsypanym mąką, na grubość około 3 mm.
Za pomocą radełka do faworków lub ostrego noża kroić kwadraty o boku około 6×6 cm. Na środku każdego kawałka, naciąć po kilka poprzecznych pasków (fot.1).
Teraz na każdy kwadrat nałożyć po przekątnej łyżeczkę farszu (fot.2). Zebrać do środka rogi ciastka po przekątnej i skleić je ze sobą (fot.3). Krawędzie nie muszą być sklejone całkiem (jak pierogi), wystarczy, żeby "złapały" się ze sobą. Obrócić sklejeniem do dołu, położyć na blasze z papierem do pieczenia. Skleić brzegi ciastka formując je lekko do dołu tworząc kształt rogalika (fot.4).
Piec na środkowej półce przez około 20 – 25 minut, do momentu lekkiego zrumienienia ciastek.
Wyjąć z piekarnika, lekko przestudzić i posypać cukrem pudrem.
0 komentarzy